|
EST
Vimased õppe uudised:
16 apr
03 apr
19 mar
18 mar

VÕLUAEG

Detsember on juba poole peal ja on alanud aeg lugeda päevi jõulude ja uue aastani. On ju pühade ootus omamoodi huvitav protsess. Kingituste otsimine, ehete valimine, jõulupeod ja pühadekaardid – see kirev virr-varr tõstab meeleolu.

Eesti on valdavalt luterlik maa ja jõuluaeg algab siin I advendist. Pühadeaeg kestab kuni kolmekuningapäevani 6.jaanuaril.

Maardu Gümnaasiumis valitseb pühademeeleolu juba jõulukuu algusest peale. 28.11-12.12 said kõik õpilased, kes armastavad midagi oma kätega meisterdada, valmistada pühadekaarte ja joonistada pilte, et kaunistada ruume ja luua imeline jõulumeeleolu. Koolis toimus temaatiliste kaartide konkurss „Jõulusokk“ ja joonistuste konkurss „Jõulusoki seiklused“. Küll on tore, et meil on säilinud komme saata üksteisele jõuludeks kaarte! Tõsi küll, me teeme seda harvem, kuid valime ikka kõige ilusamad või teeme neid hoopiski ise. Rõõmuga kirjutame kaartidele seda, mida ei ütle kokku saades.

Jõulukaartide eellasteks võib pidada hingeminevate religioossete süžeedega väikesi gravüüre, mida mungad keskajal jõulude eel möödujatele ja kirikulistele müüsid. Rikkad kaupmehed ostsid neid, et māja kaunistada ja lähedastele kinkida. Siis ei saadetud neid postiga, vaid anti käest kätte. Esimene tõeline jõulukaart ilmus aga 1794.aastal Inglismaal. Inglane Dobson joonistas oma sõbrale kingiks kaardi perega ümber kuusepuu talvise ooduse taustal. Sõbrale see kaart meeldis ja järgmisel aastal tegi innustunud Dobson taolisi kaarte rohkem ja saatis need kõigile oma tuttavatele ja sugulastele.

Maardu Gümnaasiumi õpilased said jõulusid kujutada sellisena nagu nemad seda aega näevad. Kasutada võis ükskõik millist tehnikat, olgu see siis akvarell, guašš, värvipliiatsid, vildikad või kriidid. Pildid tulid imelised ja haaravad.

Loomulikult jäävad need hetked, mis on meile tähtsad, kauaks ajaks meelde. See võib olla ere tuluke kuusel, täht taevas, meeldiv kingitus või perega jõululauas veedetud aeg. Vaid kaamerasilm võib neid hetki jäädvustada. Nii said Maardu Gümnaasiumi õpilased jagada oma säravaid hetki fotokonkursil „Jõulukingitus“.

Terve nädala jooksul käisid ringi päkapikud. Päkapikud-abilised olid algselt majahaldjad, ke igaühel oli oma ülesanne. Üks vastutas mugavuse ja korra eest majas, teine sissetuleku eest, kolmas sauna ja neljas veski eest. Nii nagu vanasti on ka praegu päkapikud erinevat kasvu, mõned oskavad oma suurust vajadusel ka muuta. Päkapikke ei tohi näha, kuid nende kohalolekust annavad märku vaigu, küünla, nelgi ja siirupi lõhn, ja mis peamine – kuulda lõbusaid hääli. Ei maksa unustada, et päkapikud näevad ja kuulevad kõike!

Piparkoogid on paljude lemmikmaiustus. Nendel võib olla erinev kuju ja erinevad kaunistused. Piparkook on traditsiooniline vürtsikas, lõhnav ja maitsev küpsis. Vanasti kaunistati nendega kuuske. Ka tänapäeval võib näha piparkookidest kuuseehteid. Maardu Gümnaasiumis toimus piparkookide meistrituba ja paremad tööd pandi näitusele.

  Jõuludega on seotud palju ilusaid sündmusi: jõulujumalateenistused kirikutes, jõulupuud, heategevuslikud laadad ja ballid. Sel ajal on kombeks kõigile midagi anda – lähedastele, tuttavatele ja võõrastele. On kombeks tegeleda heategevusega ning teha annetusi. Jõululoteriil sai osta õpilaste tehtud esemeid ning saadud raha läheb heategevuseks.

Kooli jõulupuul süttisid küünlad. Kõik õpilased tunnetasid pühade lähenemist ja näitasid sel puhul oma annet. Soovime kõigile häid pühi!

   

Julia Proniagina

Maardu Gümnaasiumi õpilane

Autor: infojuht

09 jaanuar 2017 г.

Kontakt

Gümnaasium

(+372) 60 60 846

(+372) 60 60 846

info@mgm.ee

Ringi 64, Maardu, Eesti 74112

Mittestatsionaarne

(+372) 60 60 848

(+372) 60 60 848

inna.kald@mgm.ee

Ringi 64, Maardu, Eesti 74112