2022. aasta on Eestis kuulutatud raamatukoguaastaks ning meil on rõõm rääkida oma tööst – raamatutest, üritustest, pakutavatest võimalustest ja mis kõige tähtsam – meie lugejatest.
Maardu Gümnaasiumi raamatukogu on meie linna suurim kooliraamatukogu. Ainuüksi ilukirjanduse fondis on raamatuid umbes 15 000 eksemplari. Kuna raamatukogust saab ka õppematerjale, tuleb sellele arvule lisada umbes 10 000 õpikut.
Maardu Gümnaasium pakub erinevaid õppeprogramme, sealhulgas mitut tüüpi keelekümblust, seega leidub raamatukogus nii vene- kui ka eestikeelset kirjandust. Tänu õppealajuhataja Kaider Vardjale on meie fond viimase kahe aasta jooksul täienenud suure hulga eestikeelsete raamatutega ning nüüd saame pakkuda oma lugejatele keelekümblusklassidest kogu programmi kuuluvat eestikeelset kirjandust.
Püüame äratada oma lugejates huvi uute raamatutega, mis on Eestis ja välismaal kõige populaarsemad. Igal aastal valime välja ja ostame Eesti Lastekirjanduse Keskuse poolt soovitatud või suurtel kirjandusvõistlustel nomineeritud raamatuid. Tänapäeva maailmas muutuvad raamatud üha suuremaks luksuseks, sest isegi elektroonilised koopiad maksavad sageli märkimisväärse summa. Sealjuures eelistavad algklassiõpilased endiselt paberraamatuid. Lastele meeldivad värvilised illustratsioonid, mida saab vaadata ja maha joonistada, ning nende vanemad on kahtlemata rahul sellega, et paberraamatute lugemine on silmadele vähem koormav, kuid pakub rohkem võimalusi ühiseks lugemiseks.
Korraldame raamatukogus ka ühiseid ettelugemisüritusi: nii temaatilisi, mis on ajastatud mingile sündmusele, näiteks ”Jõululugemised” või ettelugemised mõne meie lemmikautori juubeli puhul või raamatukogutundide raames. Püüame tundides tähelepanu pöörata mitte ainult lugemise motivatsioonile, vaid ka toetada meie õpetajate suurepärast tööd funktsionaalse lugemisoskuse arendamisel. Funktsionaalne lugemine ei tähenda ainult lugemise tehnikat ja kiirust, vaid eelkõige tõstatab see küsimuse teksti kui terviku tajumisest, oskusest sellest teavet ammutada ja seda struktureerida. Just see oskus aitab õpilasel iseseisva lugemise ja tekstianalüüsi käigus omandada teadmisi mis tahes aines.
Lisaks raamatukogutundidele aitame õpilasi, kes koostavad uurimistöid. Kooli raamatukogu on varustatud kahe arvutitöökohaga, kus õpilased saavad vajalikke ülesandeid sooritada. Õpetame omalt poolt allikatega ümberkäimist: näitame, kuidas leida sobivat materjali, valida välja peamist, vormistada õigesti tsitaate ja kasutada neid oma uurimistöös korrektselt.
Samuti korraldame raamatukogus näitusi laste joonistustest, mis on pühendatud mõnele konkreetsele kirjandusteosele, mõne autori loomingule või raamatukogu nägemisele meie õpilaste pilgu läbi. Viimast teemat pakume õpilastele igal aastal, sest see annab võimaluse saada aimu raamatukogust, mida meie lugejad näha tahaksid ja näha end kõrvalseisja pilguga. Eriti tahame rõhutada, et oleme uhked oma õpilaste fantaasia üle — meilt on juba soovitud veealust raamatukogu, magamiskohti lugemissaalis ja raamatukoguhoidjaid seitsmeteistkümne sõrmega.
Enne pandeemiat püüdsime raamatukogudes iga päev läbi viia kirjandusmänge, peamiselt algklasside õpilastele. See aitas erinevate klasside lapsi omavahel tutvustada, esitleda erinevaid raamatuid kooli raamatukogu kogust ja meelitada juurde püsilugejaid. Kahjuks on praegu erinevate klasside õpilastele mõeldud ürituste võimalus piiratud, kuna püüame oma tööd ohutult korraldada ja viiruste levikut gümnaasiumis vältida. Aga loodame, et olukorra paranedes pöördume tagasi mängude, ettelugemiste ja suurema hulga püsilugejate juurde, kellele meeldib peale kooli aega raamatukogus veeta.
Usume, et algaval Eesti raamatukoguaastal saame oma lugejatega jagada palju huvitavaid kirjandussündmusi ja tähtpäevi. Hetkel on meil plaanis suur näitus uuest ilukirjandusest, mis sisaldab graafilisi romaane, klassikülastusi Eesti Lastekirjanduse Keskusesse ning emakeelepäeva ja rahvusvahelise lasteraamatupäeva tähistamist. Tahame läbi viia ka illustratsioonivõistluse ja kevadlugemised – loodame neil näha võimalikult palju meie lugejaid ja külastajaid, kellele oleme väga tänulikud, et nad vaatamata pandeemia keerulisele ajale säilitasid huvi lugemise ja meie raamatukogu vastu. Samuti soovime avaldada tänu õpilaste vanematele, sest meil on väga hea meel näha, kui palju tööd ja hinge panustatakse oma lastes lugemisarmastuse juurutamisse.
Teeme omalt poolt kõik, et seda armastust toetada, tutvustada õpilastele klassikalise ja kaasaegse kirjanduse parimaid teoseid ning näidata, kui palju võib inimesele anda armastus raamatute vastu ja oskus lugeda.
Natalia Mashchenko, raamatukogujuhataja